Přeskočit na hlavní obsah

Štětec z peří

Ahoj kaligrafové,
nedávno jsem na Facebooku sdílela video se štětcem z ptačího peří. A neuplynul ani týden a já už se pustila do malování a psaní svým novým ptačím štětcem :) A jelikož jsem při experimentování s peřím na vás myslela, nafotila jsem a napsala jsem pro vás návod jak na to. A co je supr? Nepotřebujete kontakty na chovatele plameňáků, stačí když…
štětec z peří

Jak štětec vypadá

Nejdřív si řekněme, o co že to jde: Ptačí štětec tvoří pero (holubí, kachní, slepičí, záleží na jakého opeřence natrefíte ;) a držátko (klacík, tužka, jídelní hůlka). + Si můžeme pohrát se způsobem spojení – peří můžeme přivázat, přilepit, připevnit smrkovou smůlou… meze nekladem' :)

Štětec s ptačího peří není brk na psaní. Je to jasné hned ze stavby pera:

stavba pera
Pero můžeme rozdělit na prapor, osten a brk (Kdo u brku řekl: ahá ? ;) ) Pro kaligrafické štětcování nás zajímá prapor, tedy rozvětvená část pera. Ty drobné vlásky směřující do stran se opravdu nazývají větve. A díky háčkům drží při sobě a toto zaháčkování pomáhá plynulému stékání barvy. A to chcem’! Aby štětec po namočení dlouho vydržel :)

kaligrafie štětcem z peří

Co štětec dokáže

Štětec z peří plynule pouští barvu. Peří je ohebné, měkké, poddajné. To je hlavní jeho vlastnost, se kterou se musíme naučit pracovat. Aby nás peří poslouchalo a ohýbalo se na tu stranu, na kterou chceme. Anebo poslouchejme, co nám perové větvičky (ty vlásky) napovídají. Ony si samy řeknou, kam se s nimy může táhnout. Je to skvělé spojení nástroje a kaligrafa. To natrénujte! Výsledky jsou pak dechberoucí :)

No vážně! Když jsem si vyrobila první štětec z peří, psala jsem si s ním hodinku a nic mě nemohlo odtrhnout. Vznikající linie mě naprosto fascinovaly. Jestli mám doporučit nástroj na relax s kaligrafií, je to právě ptačí štětec  
peří na štětce

Návod

Tak si pojďme štětec z peří vyrobit. Je to brnkačka ANEBO si s ním můžeme vyhrát ;) To je na vás, milí kaligrafové. Jdeme na to!

1. Peří – jaké vybrat?

Druhů peří je několik. Většinou si všimneme obrysového peří. Ukažme si, jaká část je pro štětec ideální. Podle toho uzpůsobte na procházkách lov ;)
výroba štětce z peří

Pro výrobu tohoto typu štětce použijeme střední část praporu. Tudíž lepší větší pero. Stačí se pozorněji koukat po zemi, zajít si na procházku do parku a per máte na devět štětců.

2. Vyvařit

Doporučuju peří vyvařit s jarem – odmastit. Ale samozřejmě jemně, aby se větve s paprsky a háčky moc neponičily.
vyvařit peří

Nechte uschnout a najděte si nůž a prkýnko :)
vyvařit peří

3. Správný říz

Ostrým nožem ufikněte část praporu:
oříznutí pera

Jen takové 2 cvak-cvak :) A máte praporek v tomhle tvaru:
štětec z peří návod

* Trubička z brku

Z brku si můžete uříznout trubičku a protáhnout ní pero:
štětec z peří návod
Nebo ho rovnou připevněte na násadku.

4. Násadka

Použít můžete tužku, jídelní hůlku, větvičku. Proč si nezajít na procházku do lesa a nenajít si ten nejpěkněji tvarovaný klacík? ;)
Upevnění je na vás, tvořte podle sebe :) A pochlubte se svými štětci z peří, však víte #kaligrafujeme ;)
Mé dva první vypadají takhle:

Na kurzech brush letteringu jsme štětce z peří vyráběli. Je skvělý, že objevujete nové nástroje. Jen tak dál! :)

S láskou k písmu,
Anežka Hradečná

P. S.: Komentáře, fotky, zájem – to jsou ty krásné odměny pro autory článku. Oni pak mají víc chuti se dělit s vámi o další a další kaligrafické poznatky :)

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak trénovat kaligrafii cestou do práce

Víte, že se dá kaligrafie trénovat na ulici, třeba cestou do práce? Teda spíš tak trénovat používání jednoho z nejdůležitějších nástrojů pro kaligrafii ;) Mám pro vás tip, jak se v kaligrafii zlepšovat, aniž byste sáhli po peru a papíru.
Cesta z města, cesta do města Je-li cestování součástí vašeho dne a bije-li zároveň vaše srdce pro písmo, tak je čas přesouvání z místa na místo ideální příležitost zlepšovat se v kaligrafii. Jednoduše :) Podívejte: Tahle ligatura je z plakátu ze zastávky. Stačí se dívat, pozorně sledovat, co máme kolem sebe. Díky tomu totiž můžeme trénovat ty naše dva poklady :)
Oči Chceme pěkně psát, že? Abychom se zlepšovali, tak musíme vědět v čem se máme zlepšovat. A na to potřebujeme mít pěkně vytrénované oči. Aby hned viděly, že to óčko je na téhle straně zploštělé, že velké Há opravdu nemá svislé dříky ;) A podobně. Toho, čeho si mají oči všímat, je mnohem víc. A také je to mnohem složitější než jedno jediné písmenko; například srovnávání mezer mezi písmeny n…

European Lettering Institute

Představte si slečnu, říká si třeba Ája. Je jí 19, v květnu bude maturovat a ne a ne si vybrat, kam půjde na výšku… Všechny maturitní otázky má krásně napsané – věnuje se totiž kaligrafii. Tu by šla studovat hned! Ale na tu přece škola není…

O pětadvacet let starší Martin se taky věnuje písmu. Spíš než psaní, písmena spíš kreslí a zabývá se jimi z typografického hlediska. Ale chtěl by si své znalosti a dovednosti rozšířit. Ideálně, kdyby se mu nějaký mistr mohl věnovat dlouhodobě. Co s tím?
Naštěstí Naštěstí tu je cesta. Sice je delší než z Prahy do Valašských Klobouk, ale je! Oba dva (budoucí) kaligrafy/písmaře povede na západ, dost možná vzduchem, pak po silnici do Západních Flander, do vlámského města Bruggy. Města, které je plné dvojčat pražských dlážděných uliček. Města, ve kterém milovníkům písma přechází zrak, protože domy mají malovaná čísla popisná, obchody zdobí do kamene tesané písmo vývěsních štítů a také, nejen pro snílky, tu jsou vodní kanály, přes které se ohýbají kame…

Super-tužka

Tužka Prý, že je obyčejná. Kdepak! Tužkou se dá v kaligrafii kouzlit. Jestli nevěříte, jste tu správně. Tužková kouzla vám odhalím a už nikdy nepovíte: „obyčejná tužka“ :)
Vemte si tužku a papír a rovnou zkoušejte, o čem tu píšu:
Každý správný superhrdina má zvláštní schopnosti. Prohlašuji tužku za superhrdinku! A co všechno dokáže? Mění barvu, mění šířku čáry, chová se jinak, když ji držíme pevně nebo když jí dáme volnost. Zkrátka toho dokáže tolik, že říkat jí obyčejná je pro ni urážka ;)
Mění barvu Barva stopy, kterou tužka na podkladu zanechává postupuje od světlounce šedé až téměř k černi. Světlost či tmavost závisí na dvou faktorech:
Tvrdost tužky Tuha je směs jílu a grafitu – čím víc jílu, tím tvrdší. V klasickém značení je tužka 9B nejměkčí (=nejtmavší) a 9H nejtvrdší (=nejsvětlejší) nebo č. 1 nejměkčí a č. 3 nejtvrdší. Pro psanou kaligrafii jsou vhodnější měkčí tužky, např. 2B. Použít můžeme i mnohem měkčí (5B a výš), u nich ale hrozí, že se stopa bude příliš rozmazávat. Tvr…