Přeskočit na hlavní obsah

Štětec z peří

Ahoj kaligrafové,
nedávno jsem na Facebooku sdílela video se štětcem z ptačího peří. A neuplynul ani týden a já už se pustila do malování a psaní svým novým ptačím štětcem :) A jelikož jsem při experimentování s peřím na vás myslela, nafotila jsem a napsala jsem pro vás návod jak na to. A co je supr? Nepotřebujete kontakty na chovatele plameňáků, stačí když…
štětec z peří

Jak štětec vypadá

Nejdřív si řekněme, o co že to jde: Ptačí štětec tvoří pero (holubí, kachní, slepičí, záleží na jakého opeřence natrefíte ;) a držátko (klacík, tužka, jídelní hůlka). + Si můžeme pohrát se způsobem spojení – peří můžeme přivázat, přilepit, připevnit smrkovou smůlou… meze nekladem' :)

Štětec s ptačího peří není brk na psaní. Je to jasné hned ze stavby pera:

stavba pera
Pero můžeme rozdělit na prapor, osten a brk (Kdo u brku řekl: ahá ? ;) ) Pro kaligrafické štětcování nás zajímá prapor, tedy rozvětvená část pera. Ty drobné vlásky směřující do stran se opravdu nazývají větve. A díky háčkům drží při sobě a toto zaháčkování pomáhá plynulému stékání barvy. A to chcem’! Aby štětec po namočení dlouho vydržel :)

kaligrafie štětcem z peří

Co štětec dokáže

Štětec z peří plynule pouští barvu. Peří je ohebné, měkké, poddajné. To je hlavní jeho vlastnost, se kterou se musíme naučit pracovat. Aby nás peří poslouchalo a ohýbalo se na tu stranu, na kterou chceme. Anebo poslouchejme, co nám perové větvičky (ty vlásky) napovídají. Ony si samy řeknou, kam se s nimy může táhnout. Je to skvělé spojení nástroje a kaligrafa. To natrénujte! Výsledky jsou pak dechberoucí :)

No vážně! Když jsem si vyrobila první štětec z peří, psala jsem si s ním hodinku a nic mě nemohlo odtrhnout. Vznikající linie mě naprosto fascinovaly. Jestli mám doporučit nástroj na relax s kaligrafií, je to právě ptačí štětec  
peří na štětce

Návod

Tak si pojďme štětec z peří vyrobit. Je to brnkačka ANEBO si s ním můžeme vyhrát ;) To je na vás, milí kaligrafové. Jdeme na to!

1. Peří – jaké vybrat?

Druhů peří je několik. Většinou si všimneme obrysového peří. Ukažme si, jaká část je pro štětec ideální. Podle toho uzpůsobte na procházkách lov ;)
výroba štětce z peří

Pro výrobu tohoto typu štětce použijeme střední část praporu. Tudíž lepší větší pero. Stačí se pozorněji koukat po zemi, zajít si na procházku do parku a per máte na devět štětců.

2. Vyvařit

Doporučuju peří vyvařit s jarem – odmastit. Ale samozřejmě jemně, aby se větve s paprsky a háčky moc neponičily.
vyvařit peří

Nechte uschnout a najděte si nůž a prkýnko :)
vyvařit peří

3. Správný říz

Ostrým nožem ufikněte část praporu:
oříznutí pera

Jen takové 2 cvak-cvak :) A máte praporek v tomhle tvaru:
štětec z peří návod

* Trubička z brku

Z brku si můžete uříznout trubičku a protáhnout ní pero:
štětec z peří návod
Nebo ho rovnou připevněte na násadku.

4. Násadka

Použít můžete tužku, jídelní hůlku, větvičku. Proč si nezajít na procházku do lesa a nenajít si ten nejpěkněji tvarovaný klacík? ;)
Upevnění je na vás, tvořte podle sebe :) A pochlubte se svými štětci z peří, však víte #kaligrafujeme ;)
Mé dva první vypadají takhle:

Na kurzech brush letteringu jsme štětce z peří vyráběli. Je skvělý, že objevujete nové nástroje. Jen tak dál! :)

S láskou k písmu,
Anežka Hradečná

P. S.: Komentáře, fotky, zájem – to jsou ty krásné odměny pro autory článku. Oni pak mají víc chuti se dělit s vámi o další a další kaligrafické poznatky :)

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Římská kurzíva

Římská kurzíva Víte jak vypadalo písmo, kterým psal jeden Říman svému kamarádovi z druhého konce města, jestli se sejdou pozítří na Foru Romanu? Jestli oba uměli psát (a číst! což nebylo vždy obojí najednou), tak psali římskou kurzívou. A proč by nás měla zajímat, i když je tak stará? O matičce malé abecedy a o nedávném londýnském objevu stovek (neuvěřitelné!) voskových tabulek si teďka počtěte :)

(Ti kámoši z Říma si tu informaci spíš řekli na římských veřejných záchodcích nebo v lázních, abychom byli historicky přesnější :D Ale kdo ví, jak to bylo.)
Vývoj a znaky římské kurzívy Římská kurzíva je neformální, rychle psané písmo. Tzn. že když jí píšete, tak jde především o&nbsprytmus, o sílu jednotlivých tahů, o rychlost. Zmatené a rozechvělé linky u tohoto písma nečekejte. Střední výška písmene je do 7 mm. Psát (v dnešní době) můžete tužkou, perem s malou ploškou (např. Leonardt č. 6), markerem, centropenem, …
Každé písmo se vyvíjí a stejně tak římská kurzíva. Psaní z prvního sto…

Super-tužka

Tužka Prý, že je obyčejná. Kdepak! Tužkou se dá v kaligrafii kouzlit. Jestli nevěříte, jste tu správně. Tužková kouzla vám odhalím a už nikdy nepovíte: „obyčejná tužka“ :)
Vemte si tužku a papír a rovnou zkoušejte, o čem tu píšu:
Každý správný superhrdina má zvláštní schopnosti. Prohlašuji tužku za superhrdinku! A co všechno dokáže? Mění barvu, mění šířku čáry, chová se jinak, když ji držíme pevně nebo když jí dáme volnost. Zkrátka toho dokáže tolik, že říkat jí obyčejná je pro ni urážka ;)
Mění barvu Barva stopy, kterou tužka na podkladu zanechává postupuje od světlounce šedé až téměř k černi. Světlost či tmavost závisí na dvou faktorech:
Tvrdost tužky Tuha je směs jílu a grafitu – čím víc jílu, tím tvrdší. V klasickém značení je tužka 9B nejměkčí (=nejtmavší) a 9H nejtvrdší (=nejsvětlejší) nebo č. 1 nejměkčí a č. 3 nejtvrdší. Pro psanou kaligrafii jsou vhodnější měkčí tužky, např. 2B. Použít můžeme i mnohem měkčí (5B a výš), u nich ale hrozí, že se stopa bude příliš rozmazávat. Tvr…

Zamyšlení o kaligrafii – INK Brussels č. 1

L'euf lesai dó tramvaieux, je rai mon dlai le passieux aneb
Zamyšlení o kaligrafii – INK Brussels č. 1 Týden čínské a západní kaligrafie ve znamení inkoustu a abstraktních uměleckých děl se konal v Bruselu na začátku května 2019. Akce INK Brussels 2019 sestávala z přednášek, workshopů a výstavy. Zúčastnila jsem se a sepsala myšlenky, které mi vklouzly do hlavy.
Přednášky byly k nejen mému překvapení často v čínštině. Ale byly překládány. Jenže do francouzštiny! :D A té rozumím jen trochu. O to víc mě bavilo, že i přesto byly proslovy pro mě inspirací. Možná platí, že čím víc prostoru člověk pro myšlenky má, tím víc se rozutečou a připraví pro zamyšleného zajímavé příběhy. A tady jsou:

„Důležitý je prostor“ Na člověka působí nejen předměty jako objekty vytržené z časoprostoru, ale právě kombinace předmětu s jeho prostředím. Například: Jak vnímáte následující obrázky? Koukejte na každý aspoň 3 vteřiny:


Jediné jablíčko na stromě, ještě k tomu krásně červené a zralé nemůžeme srovnáva…