Přeskočit na hlavní obsah

Co nedělat před kaligrafováním #1Co nedělat před kaligrafováním #1 Káva

Stává se vám, že někdy se psaní opravdu daří a jindy to zkrátka fakt nejde? První dobrá zpráva:

Je to normální!

Ale dá se to vylepšit. Poradím vám, jak se z poměru 5 dobrých dnů ku 5 špatným dnům dostat na 9:1. Je hned několik věcí, které byste před psaním neměli dělat. Tenhle seriál článků o tom, čemu se raději před kaligrafováním vyhnout, začneme kávou.

Kafe?

No jasně, kaligrafové mají taky rádi ten nápoj z Etiopie, ale ti dobří kaligrafové vědí, kdy ho pít. A to rozhodně není před psaním nebo během něj! Káva, tedy spíš kofein, ale i tein z čaje* a další povzbuzující látky s rychlým nástupem ovlivňují výsledky psaní. Při pití kávy (a dalších energiťáků) se nám toto může stát:
 • Ruce se nám budou klepat.
 • Budeme často chodit na záchod.
„No dobře, ale to přece nemá tak velkej vliv, ne?“ Jo, to teda má! Jasně, že se ruce neklepají tak, že nám vypadne pero z ruky, ale malinké třesy a nejistota v držení se projeví na tazích. A kdo by chtěl vlnovku tam, kde má být rovná čára? Kofein a další stimulanty působí na tělo, na nervovou soustavu zvláště. Svaly jsou více stimulovány a není-li tělo na příjem kofeinu naprosto zvyklé, křivých písmenek bude přibývat.

Kofein je diuretikum. Zkrátka po kávě víc potřebujeme čurat. A každé přerušení psaní rozhazuje koncentraci. Zvlášť když pracujete na zlepšování se a máte zrovna poctivý kaligrafický trénink, cesta do komůrky je to poslední, co potřebujete.

* Čaj je vhodnější než káva, protože obsahuje další látky, které oddalují stimulační účinky. Trvá tedy delší dobu, než se tělo nabudí. A povzbuzující účinky jsou rovnoměrně rozloženy do delšího časového úseku.

„Ale vždyť to je o zvyku, mně se ruce neklepou.“

Vážně? Znám špičkové kaligrafy, kteří bez kávy neumí fungovat, ale vždycky, když mají psát, tak kafe „oželí“. Dají si ho dostatečně dopředu nebo potom. Částečně to ale o zvyku je – tělo si na příjem kofeinu zvykne a tak jeho projevy (zvýšená bdělost, stimulace nervové soustavy a další) nejsou tak výrazné. Nejsou tak výrazné, ale přeci jen jsou. 

Jak lépe?

Kávu si dejte po psaní a nebo když vymýšlíte, co budete psát. Když vylaďujete kompozici, když si plánujete, jakým inkoustem a na jaký papír budete psát, když zkrátka přímo nepíšete.


Kaligrafické povídání u kávy

Káva může být velmi příjemnou součástí kaligrafie. S mnoha (budoucími) kaligrafy jsem se sešla na povídání o písmu u kafe. Vždycky jsme se sešli, probírali nástroje, barvy, českou kaligrafickou scénu a tak :) Jestli chceš být další, napiš mi.


S láskou k písmu a dobré kávě,


Jdu si zrovna jednu dát :)Komentáře

 1. Opet skvely clanek. Priznavam, ze mam chut na oboji - psani i kavu. Inu, ted vim, ze po praci kolace ... Jejda, co to pisu??? Preci po radosti z psani kavu :)
  PS: Zkusila jsi psat kavou? Ja ten napad nosim uz par dnu v hlave :)
  Krasne kalipsani.
  Zdenka V.

  OdpovědětSmazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Římská kurzíva

Římská kurzíva Víte jak vypadalo písmo, kterým psal jeden Říman svému kamarádovi z druhého konce města, jestli se sejdou pozítří na Foru Romanu? Jestli oba uměli psát (a číst! což nebylo vždy obojí najednou), tak psali římskou kurzívou. A proč by nás měla zajímat, i když je tak stará? O matičce malé abecedy a o nedávném londýnském objevu stovek (neuvěřitelné!) voskových tabulek si teďka počtěte :)

(Ti kámoši z Říma si tu informaci spíš řekli na římských veřejných záchodcích nebo v lázních, abychom byli historicky přesnější :D Ale kdo ví, jak to bylo.)
Vývoj a znaky římské kurzívy Římská kurzíva je neformální, rychle psané písmo. Tzn. že když jí píšete, tak jde především o&nbsprytmus, o sílu jednotlivých tahů, o rychlost. Zmatené a rozechvělé linky u tohoto písma nečekejte. Střední výška písmene je do 7 mm. Psát (v dnešní době) můžete tužkou, perem s malou ploškou (např. Leonardt č. 6), markerem, centropenem, …
Každé písmo se vyvíjí a stejně tak římská kurzíva. Psaní z prvního sto…

Super-tužka

Tužka Prý, že je obyčejná. Kdepak! Tužkou se dá v kaligrafii kouzlit. Jestli nevěříte, jste tu správně. Tužková kouzla vám odhalím a už nikdy nepovíte: „obyčejná tužka“ :)
Vemte si tužku a papír a rovnou zkoušejte, o čem tu píšu:
Každý správný superhrdina má zvláštní schopnosti. Prohlašuji tužku za superhrdinku! A co všechno dokáže? Mění barvu, mění šířku čáry, chová se jinak, když ji držíme pevně nebo když jí dáme volnost. Zkrátka toho dokáže tolik, že říkat jí obyčejná je pro ni urážka ;)
Mění barvu Barva stopy, kterou tužka na podkladu zanechává postupuje od světlounce šedé až téměř k černi. Světlost či tmavost závisí na dvou faktorech:
Tvrdost tužky Tuha je směs jílu a grafitu – čím víc jílu, tím tvrdší. V klasickém značení je tužka 9B nejměkčí (=nejtmavší) a 9H nejtvrdší (=nejsvětlejší) nebo č. 1 nejměkčí a č. 3 nejtvrdší. Pro psanou kaligrafii jsou vhodnější měkčí tužky, např. 2B. Použít můžeme i mnohem měkčí (5B a výš), u nich ale hrozí, že se stopa bude příliš rozmazávat. Tvr…

Zamyšlení o kaligrafii – INK Brussels č. 1

L'euf lesai dó tramvaieux, je rai mon dlai le passieux aneb
Zamyšlení o kaligrafii – INK Brussels č. 1 Týden čínské a západní kaligrafie ve znamení inkoustu a abstraktních uměleckých děl se konal v Bruselu na začátku května 2019. Akce INK Brussels 2019 sestávala z přednášek, workshopů a výstavy. Zúčastnila jsem se a sepsala myšlenky, které mi vklouzly do hlavy.
Přednášky byly k nejen mému překvapení často v čínštině. Ale byly překládány. Jenže do francouzštiny! :D A té rozumím jen trochu. O to víc mě bavilo, že i přesto byly proslovy pro mě inspirací. Možná platí, že čím víc prostoru člověk pro myšlenky má, tím víc se rozutečou a připraví pro zamyšleného zajímavé příběhy. A tady jsou:

„Důležitý je prostor“ Na člověka působí nejen předměty jako objekty vytržené z časoprostoru, ale právě kombinace předmětu s jeho prostředím. Například: Jak vnímáte následující obrázky? Koukejte na každý aspoň 3 vteřiny:


Jediné jablíčko na stromě, ještě k tomu krásně červené a zralé nemůžeme srovnáva…