Přeskočit na hlavní obsah

Co nedělat před kaligrafováním #1Co nedělat před kaligrafováním #1 Káva

Stává se vám, že někdy se psaní opravdu daří a jindy to zkrátka fakt nejde? První dobrá zpráva:

Je to normální!

Ale dá se to vylepšit. Poradím vám, jak se z poměru 5 dobrých dnů ku 5 špatným dnům dostat na 9:1. Je hned několik věcí, které byste před psaním neměli dělat. Tenhle seriál článků o tom, čemu se raději před kaligrafováním vyhnout, začneme kávou.

Kafe?

No jasně, kaligrafové mají taky rádi ten nápoj z Etiopie, ale ti dobří kaligrafové vědí, kdy ho pít. A to rozhodně není před psaním nebo během něj! Káva, tedy spíš kofein, ale i tein z čaje* a další povzbuzující látky s rychlým nástupem ovlivňují výsledky psaní. Při pití kávy (a dalších energiťáků) se nám toto může stát:
 • Ruce se nám budou klepat.
 • Budeme často chodit na záchod.
„No dobře, ale to přece nemá tak velkej vliv, ne?“ Jo, to teda má! Jasně, že se ruce neklepají tak, že nám vypadne pero z ruky, ale malinké třesy a nejistota v držení se projeví na tazích. A kdo by chtěl vlnovku tam, kde má být rovná čára? Kofein a další stimulanty působí na tělo, na nervovou soustavu zvláště. Svaly jsou více stimulovány a není-li tělo na příjem kofeinu naprosto zvyklé, křivých písmenek bude přibývat.

Kofein je diuretikum. Zkrátka po kávě víc potřebujeme čurat. A každé přerušení psaní rozhazuje koncentraci. Zvlášť když pracujete na zlepšování se a máte zrovna poctivý kaligrafický trénink, cesta do komůrky je to poslední, co potřebujete.

* Čaj je vhodnější než káva, protože obsahuje další látky, které oddalují stimulační účinky. Trvá tedy delší dobu, než se tělo nabudí. A povzbuzující účinky jsou rovnoměrně rozloženy do delšího časového úseku.

„Ale vždyť to je o zvyku, mně se ruce neklepou.“

Vážně? Znám špičkové kaligrafy, kteří bez kávy neumí fungovat, ale vždycky, když mají psát, tak kafe „oželí“. Dají si ho dostatečně dopředu nebo potom. Částečně to ale o zvyku je – tělo si na příjem kofeinu zvykne a tak jeho projevy (zvýšená bdělost, stimulace nervové soustavy a další) nejsou tak výrazné. Nejsou tak výrazné, ale přeci jen jsou. 

Jak lépe?

Kávu si dejte po psaní a nebo když vymýšlíte, co budete psát. Když vylaďujete kompozici, když si plánujete, jakým inkoustem a na jaký papír budete psát, když zkrátka přímo nepíšete.


Kaligrafické povídání u kávy

Káva může být velmi příjemnou součástí kaligrafie. S mnoha (budoucími) kaligrafy jsem se sešla na povídání o písmu u kafe. Vždycky jsme se sešli, probírali nástroje, barvy, českou kaligrafickou scénu a tak :) Jestli chceš být další, napiš mi.


S láskou k písmu a dobré kávě,


Jdu si zrovna jednu dát :)Komentáře

 1. Opet skvely clanek. Priznavam, ze mam chut na oboji - psani i kavu. Inu, ted vim, ze po praci kolace ... Jejda, co to pisu??? Preci po radosti z psani kavu :)
  PS: Zkusila jsi psat kavou? Ja ten napad nosim uz par dnu v hlave :)
  Krasne kalipsani.
  Zdenka V.

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak trénovat kaligrafii cestou do práce

Víte, že se dá kaligrafie trénovat na ulici, třeba cestou do práce? Teda spíš tak trénovat používání jednoho z nejdůležitějších nástrojů pro kaligrafii ;) Mám pro vás tip, jak se v kaligrafii zlepšovat, aniž byste sáhli po peru a papíru.
Cesta z města, cesta do města Je-li cestování součástí vašeho dne a bije-li zároveň vaše srdce pro písmo, tak je čas přesouvání z místa na místo ideální příležitost zlepšovat se v kaligrafii. Jednoduše :) Podívejte: Tahle ligatura je z plakátu ze zastávky. Stačí se dívat, pozorně sledovat, co máme kolem sebe. Díky tomu totiž můžeme trénovat ty naše dva poklady :)
Oči Chceme pěkně psát, že? Abychom se zlepšovali, tak musíme vědět v čem se máme zlepšovat. A na to potřebujeme mít pěkně vytrénované oči. Aby hned viděly, že to óčko je na téhle straně zploštělé, že velké Há opravdu nemá svislé dříky ;) A podobně. Toho, čeho si mají oči všímat, je mnohem víc. A také je to mnohem složitější než jedno jediné písmenko; například srovnávání mezer mezi písmeny n…

European Lettering Institute

Představte si slečnu, říká si třeba Ája. Je jí 19, v květnu bude maturovat a ne a ne si vybrat, kam půjde na výšku… Všechny maturitní otázky má krásně napsané – věnuje se totiž kaligrafii. Tu by šla studovat hned! Ale na tu přece škola není…

O pětadvacet let starší Martin se taky věnuje písmu. Spíš než psaní, písmena spíš kreslí a zabývá se jimi z typografického hlediska. Ale chtěl by si své znalosti a dovednosti rozšířit. Ideálně, kdyby se mu nějaký mistr mohl věnovat dlouhodobě. Co s tím?
Naštěstí Naštěstí tu je cesta. Sice je delší než z Prahy do Valašských Klobouk, ale je! Oba dva (budoucí) kaligrafy/písmaře povede na západ, dost možná vzduchem, pak po silnici do Západních Flander, do vlámského města Bruggy. Města, které je plné dvojčat pražských dlážděných uliček. Města, ve kterém milovníkům písma přechází zrak, protože domy mají malovaná čísla popisná, obchody zdobí do kamene tesané písmo vývěsních štítů a také, nejen pro snílky, tu jsou vodní kanály, přes které se ohýbají kame…

Super-tužka

Tužka Prý, že je obyčejná. Kdepak! Tužkou se dá v kaligrafii kouzlit. Jestli nevěříte, jste tu správně. Tužková kouzla vám odhalím a už nikdy nepovíte: „obyčejná tužka“ :)
Vemte si tužku a papír a rovnou zkoušejte, o čem tu píšu:
Každý správný superhrdina má zvláštní schopnosti. Prohlašuji tužku za superhrdinku! A co všechno dokáže? Mění barvu, mění šířku čáry, chová se jinak, když ji držíme pevně nebo když jí dáme volnost. Zkrátka toho dokáže tolik, že říkat jí obyčejná je pro ni urážka ;)
Mění barvu Barva stopy, kterou tužka na podkladu zanechává postupuje od světlounce šedé až téměř k černi. Světlost či tmavost závisí na dvou faktorech:
Tvrdost tužky Tuha je směs jílu a grafitu – čím víc jílu, tím tvrdší. V klasickém značení je tužka 9B nejměkčí (=nejtmavší) a 9H nejtvrdší (=nejsvětlejší) nebo č. 1 nejměkčí a č. 3 nejtvrdší. Pro psanou kaligrafii jsou vhodnější měkčí tužky, např. 2B. Použít můžeme i mnohem měkčí (5B a výš), u nich ale hrozí, že se stopa bude příliš rozmazávat. Tvr…