Přeskočit na hlavní obsah

Jak trénovat kaligrafii cestou do práce


Víte, že se dá kaligrafie trénovat na ulici, třeba cestou do práce? Teda spíš tak trénovat používání jednoho z nejdůležitějších nástrojů pro kaligrafii ;) Mám pro vás tip, jak se v kaligrafii zlepšovat, aniž byste sáhli po peru a papíru.

Cesta z města, cesta do města

Je-li cestování součástí vašeho dne a bije-li zároveň vaše srdce pro písmo, tak je čas přesouvání z místa na místo ideální příležitost zlepšovat se v kaligrafii. Jednoduše :)
Podívejte:
Tahle ligatura je z plakátu ze zastávky. Stačí se dívat, pozorně sledovat, co máme kolem sebe. Díky tomu totiž můžeme trénovat ty naše dva poklady :)

Oči

Chceme pěkně psát, že? Abychom se zlepšovali, tak musíme vědět v čem se máme zlepšovat. A na to potřebujeme mít pěkně vytrénované oči. Aby hned viděly, že to óčko je na téhle straně zploštělé, že velké Há opravdu nemá svislé dříky ;) A podobně. Toho, čeho si mají oči všímat, je mnohem víc. A také je to mnohem složitější než jedno jediné písmenko; například srovnávání mezer mezi písmeny na celé Á-trojce.
Tak jim pomáhejme, nechtějme po nich zázraky hned, ale cvičme si je. Třeba takhle:

Jak?

Ukážu to na příkladu svých obvyklých činností. Myslím, že se v nich najdete.

Jdu si koupit zázvor na čaj do obchodu. Jdu pěšky a míjím jeden obchůdek za druhým (vývěsní štít, 2: reklama před kavárnou), jdu kolem zastávky, která už z dálky svítí (plakáty). Taky si všimnu, že v Olomouci mají názvy ulic jiným písmem než v Praze nebo Curychu (cedule s názvem ulice). A jéje, v tom obchodě mají taky čokoládu a tolik krásných vinných etiket (1–‍∞: obaly). A to je teprve cesta tam.

Další fázový trénink přichází na řadu v autobuse. Když jede po české dálnici, tak míjíme jeden billboard, druhý (billboardy). A na něm krásné a otřesné použití písma. Ale i to „špatné“ nám trénuje oči, to neopomeňme.

Na návštěvě u kamarádů plánujeme hory (nástěnný kalendář – Slyším: „Aha, takovou sedmičku jsem ještě neviděl a že jde takhle pod řádek*?“)
A taky mají knihovnu! Těch titulů a zajímavých témat! (hřbety knih)

Chodím spíše kolem restaurací, než dovnitř, ale taky je na co se koukat :)
Jak to máte vy? Díváte se kolem sebe? Trénujete si oči? Nebo dneska začnete?

*Číslice jsou verzálkové nebo minuskové (skákavé). Právě ty druhé mají nestejnou výšku a mohou přesahovat řádek a to buď dole (sedmička aj.) nebo nahoře (šestka aj.).

Příklady pozorování

Všechny fotky byly pořízeny ve veřejném prostoru.

S láskou k písmu,

Komentáře

  1. Otevřít oči a začít sledovat okolí jsem začala téměř náhodou. Jednou jsem se zúčastnila kurzu kreslení pravou mozkovou hemisférou a podařilo se mi jí tak 'dát do provozu', že jsem si začala všímat různých věcí v místech, které jsem téměř jistě do té doby znala :) Písma jako takového si celkem také všímám, nebo si to alespoň myslím :D

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

European Lettering Institute

Představte si slečnu, říká si třeba Ája. Je jí 19, v květnu bude maturovat a ne a ne si vybrat, kam půjde na výšku… Všechny maturitní otázky má krásně napsané – věnuje se totiž kaligrafii. Tu by šla studovat hned! Ale na tu přece škola není…

O pětadvacet let starší Martin se taky věnuje písmu. Spíš než psaní, písmena spíš kreslí a zabývá se jimi z typografického hlediska. Ale chtěl by si své znalosti a dovednosti rozšířit. Ideálně, kdyby se mu nějaký mistr mohl věnovat dlouhodobě. Co s tím?
Naštěstí Naštěstí tu je cesta. Sice je delší než z Prahy do Valašských Klobouk, ale je! Oba dva (budoucí) kaligrafy/písmaře povede na západ, dost možná vzduchem, pak po silnici do Západních Flander, do vlámského města Bruggy. Města, které je plné dvojčat pražských dlážděných uliček. Města, ve kterém milovníkům písma přechází zrak, protože domy mají malovaná čísla popisná, obchody zdobí do kamene tesané písmo vývěsních štítů a také, nejen pro snílky, tu jsou vodní kanály, přes které se ohýbají kame…

Super-tužka

Tužka Prý, že je obyčejná. Kdepak! Tužkou se dá v kaligrafii kouzlit. Jestli nevěříte, jste tu správně. Tužková kouzla vám odhalím a už nikdy nepovíte: „obyčejná tužka“ :)
Vemte si tužku a papír a rovnou zkoušejte, o čem tu píšu:
Každý správný superhrdina má zvláštní schopnosti. Prohlašuji tužku za superhrdinku! A co všechno dokáže? Mění barvu, mění šířku čáry, chová se jinak, když ji držíme pevně nebo když jí dáme volnost. Zkrátka toho dokáže tolik, že říkat jí obyčejná je pro ni urážka ;)
Mění barvu Barva stopy, kterou tužka na podkladu zanechává postupuje od světlounce šedé až téměř k černi. Světlost či tmavost závisí na dvou faktorech:
Tvrdost tužky Tuha je směs jílu a grafitu – čím víc jílu, tím tvrdší. V klasickém značení je tužka 9B nejměkčí (=nejtmavší) a 9H nejtvrdší (=nejsvětlejší) nebo č. 1 nejměkčí a č. 3 nejtvrdší. Pro psanou kaligrafii jsou vhodnější měkčí tužky, např. 2B. Použít můžeme i mnohem měkčí (5B a výš), u nich ale hrozí, že se stopa bude příliš rozmazávat. Tvr…