Přeskočit na hlavní obsah

Manuskripty on-line – skvělé zdroje pro studium


Z čeho se učit písma? Nejlépe z originálů přece :) Nejlépe ručně psaných. Jaké všechny výhody má studování manuskriptů a kam za nimi, to si přečtěte v tomhle článku:

Nadechni se historie

Dveře staré knihovny skřípají, jako kdyby je namazali naposled po dopsání poslední ručně psané knihy ze svého fondu… Je tu šero a trochu chlad. A je to vůně, nebo spíš zápach starých listů? Nemůžu se rozhodnout. Hřbety stoletých knih jako kdyby volaly po znovuvkročení do světa. Inkoust uvnitř svazků zamčený je dávno dávno zaschlý. Občas odevzdal svou barvu protější stránce, se kterou se mazlí od posledního zavření knihy. Kdy to bylo naposledy?

Manuskript a jeho přednosti

Rukopis, pěkně po česku. Co víc si dnešní kaligraf může přát, než vidět dílo mistrů písařů staré několik set let? Manuskript není „jen kniha“. Je to dílo. Opravdické a celistvé. Každá jeho část byla zpracována s velkým úsilím, nesrovnatelně odlišnou metodou než dnešní běžné knihy. To všechno se z nich můžeme učit – barvy, materiály, vazbu, zjišťovat použité nástroje… Manuskripty ale nejsou jen knihy, jsou to jakékoli dokumenty (listy papíru, mapy, papyry, svitky), jež byly napsány rukou.

Z historie do současnosti

A to, že byly manuskripty psány rukou, z nich dělá skvělé učební materiály pro dnešní kaligrafy. I pro ty, kteří se zabývají moderní kaligrafií. Moderní kaligrafie totiž čerpá a vychází z tvarů písmen dávno již napsaných! A když si dnešní moderní kaligraf říká, že vytvořil nový tah, novou variantu písmene, jen ať se podívá do historie, jistě tam najde právě ten svůj vynález ;)

Kam za manuskripty?

Nejvíce jich najdeme na internetu v databázích knihoven v digitalizované podobě. Můžeme si nimi listovat, přibližovat se až neuvěřitelně blízko a vidět tak kodex z britské knihovny stejně dobře jako papilární linie svých prstů. Knihoven, které mají vlastní nebo sdílené katalogy zdigitalizovaných manuskriptů je mnoho, tady jsou některé z nich:
Sama z nich čerpám. Vždycky jsem se do nějaké databáze zakoukala, když jsem psala tenhle článek ;) Kaligraf jim zkrátka neodolá!

Mazlení s obrázky

Ani nemusíte chtít zkoumat písmo, ale jen to, že můžete pozorovat všechny tahy tak zblízka, je zážitek! Můžete přemítat, jaké barvy písař použil, co všechno se skrývá v iluminacích, jestli psal do řádků, nebo měl jen jednu linku, jestli měl těžkou ruku a příliš na brk tlačil
Kolik příběhů najednou ožije!
Tak si najděte ten svůj :)


S láskou k písmu,Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak trénovat kaligrafii cestou do práce

Víte, že se dá kaligrafie trénovat na ulici, třeba cestou do práce? Teda spíš tak trénovat používání jednoho z nejdůležitějších nástrojů pro kaligrafii ;) Mám pro vás tip, jak se v kaligrafii zlepšovat, aniž byste sáhli po peru a papíru.
Cesta z města, cesta do města Je-li cestování součástí vašeho dne a bije-li zároveň vaše srdce pro písmo, tak je čas přesouvání z místa na místo ideální příležitost zlepšovat se v kaligrafii. Jednoduše :) Podívejte: Tahle ligatura je z plakátu ze zastávky. Stačí se dívat, pozorně sledovat, co máme kolem sebe. Díky tomu totiž můžeme trénovat ty naše dva poklady :)
Oči Chceme pěkně psát, že? Abychom se zlepšovali, tak musíme vědět v čem se máme zlepšovat. A na to potřebujeme mít pěkně vytrénované oči. Aby hned viděly, že to óčko je na téhle straně zploštělé, že velké Há opravdu nemá svislé dříky ;) A podobně. Toho, čeho si mají oči všímat, je mnohem víc. A také je to mnohem složitější než jedno jediné písmenko; například srovnávání mezer mezi písmeny n…

European Lettering Institute

Představte si slečnu, říká si třeba Ája. Je jí 19, v květnu bude maturovat a ne a ne si vybrat, kam půjde na výšku… Všechny maturitní otázky má krásně napsané – věnuje se totiž kaligrafii. Tu by šla studovat hned! Ale na tu přece škola není…

O pětadvacet let starší Martin se taky věnuje písmu. Spíš než psaní, písmena spíš kreslí a zabývá se jimi z typografického hlediska. Ale chtěl by si své znalosti a dovednosti rozšířit. Ideálně, kdyby se mu nějaký mistr mohl věnovat dlouhodobě. Co s tím?
Naštěstí Naštěstí tu je cesta. Sice je delší než z Prahy do Valašských Klobouk, ale je! Oba dva (budoucí) kaligrafy/písmaře povede na západ, dost možná vzduchem, pak po silnici do Západních Flander, do vlámského města Bruggy. Města, které je plné dvojčat pražských dlážděných uliček. Města, ve kterém milovníkům písma přechází zrak, protože domy mají malovaná čísla popisná, obchody zdobí do kamene tesané písmo vývěsních štítů a také, nejen pro snílky, tu jsou vodní kanály, přes které se ohýbají kame…

Super-tužka

Tužka Prý, že je obyčejná. Kdepak! Tužkou se dá v kaligrafii kouzlit. Jestli nevěříte, jste tu správně. Tužková kouzla vám odhalím a už nikdy nepovíte: „obyčejná tužka“ :)
Vemte si tužku a papír a rovnou zkoušejte, o čem tu píšu:
Každý správný superhrdina má zvláštní schopnosti. Prohlašuji tužku za superhrdinku! A co všechno dokáže? Mění barvu, mění šířku čáry, chová se jinak, když ji držíme pevně nebo když jí dáme volnost. Zkrátka toho dokáže tolik, že říkat jí obyčejná je pro ni urážka ;)
Mění barvu Barva stopy, kterou tužka na podkladu zanechává postupuje od světlounce šedé až téměř k černi. Světlost či tmavost závisí na dvou faktorech:
Tvrdost tužky Tuha je směs jílu a grafitu – čím víc jílu, tím tvrdší. V klasickém značení je tužka 9B nejměkčí (=nejtmavší) a 9H nejtvrdší (=nejsvětlejší) nebo č. 1 nejměkčí a č. 3 nejtvrdší. Pro psanou kaligrafii jsou vhodnější měkčí tužky, např. 2B. Použít můžeme i mnohem měkčí (5B a výš), u nich ale hrozí, že se stopa bude příliš rozmazávat. Tvr…