Přeskočit na hlavní obsah

Poznej perko s hrotem

Kap ka,
kapka černočerného inkoustu. Jak pomaloučku stéká po perku a padá zpátky do lahvičky. Kap  kap. Ani nemusím psát, abych se cítila jako středověký písař v pohádce. Kap  kap. Ale psát chci. Krásně. A tak prozkoumávám nástroj, abych věděla, jak s ním můžu psát, aby se písmenka, skoro sama, linula z jeho špičky.
Dívejte se a pozorujte, tady píšu, čeho byste si měli všimnout:

Kaligrafova špičatá zbraň

Perek s hrotem je mnoho typů, mnoho značek, mnoho tvrdostí. V Česku je k dostání několik druhů. Pro kaligrafii doporučím 3 typy perek a to: Leonardt 40 (modré baňaté), Leonardt G (velmi měkké) a Leonardt 111 EF (tvrdé).

S perky s hrotem můžete psát písma např. typu Copperplate a Spencerian. Všechna ta kouzla na papíře vycházejí z tlaku – k tomu za chvilku.

Kovová dvojčata

Perko, které má na konci špičku a ne plošku, má uprostřed mezírku, jež odděluje dva kovové plátky, které ve spojení vytvoří špičku. Ale to, že jsou rozdělené je extra důležité! Díky tomu, když na perko přitlačíme, se rozevře a my tak můžeme psát silnou linku. Vyzkoušejte!Tlačím, tlačím, ale dělám to správně?

Ano, na perko s hrotem se MŮŽE tlačit. Ale ne vždycky a do všech směrů. To je ten zádrhel, na který naráží většina začínajících kaligrafů. Když píšeme perkem s hrotem, tlačí se pouze ve směru násadky. Stačí si tohle uvědomit a vyzkoušet a rázem se vám bude psát líp :) Rovnejte si násadku ve směru sklonu písma a jeden velký skok ve své kaligrafické cestě máte za sebou :)
 Na prvním obrázku jsem psala s perkem tak, že násadka byla stejně jako sklon písma. (Podívejte na silnou linku u písmene p a srovnejte ji s dřevěnou násadkou – jsou rovnoběžné.)
Na druhém obrázku násadka směřuje úplně jinam a vůbec nedbá sklonu písma. Proto jsou silné části podivně rozmístěny a nevypadá to nijak pěkně.

Je to o sklonu. Sledujte, kam směřuje násadka!

Více tipů

Další vychytávky můžete odkoukávat od kaligrafů na Instagramu a nebo se přijďte naučit správnou techniku na kurz. Sdílete své nové psaní s hashtagem #kaligrafujeme a učte se od ostatních :)S láskou k písmu,

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak trénovat kaligrafii cestou do práce

Víte, že se dá kaligrafie trénovat na ulici, třeba cestou do práce? Teda spíš tak trénovat používání jednoho z nejdůležitějších nástrojů pro kaligrafii ;) Mám pro vás tip, jak se v kaligrafii zlepšovat, aniž byste sáhli po peru a papíru.
Cesta z města, cesta do města Je-li cestování součástí vašeho dne a bije-li zároveň vaše srdce pro písmo, tak je čas přesouvání z místa na místo ideální příležitost zlepšovat se v kaligrafii. Jednoduše :) Podívejte: Tahle ligatura je z plakátu ze zastávky. Stačí se dívat, pozorně sledovat, co máme kolem sebe. Díky tomu totiž můžeme trénovat ty naše dva poklady :)
Oči Chceme pěkně psát, že? Abychom se zlepšovali, tak musíme vědět v čem se máme zlepšovat. A na to potřebujeme mít pěkně vytrénované oči. Aby hned viděly, že to óčko je na téhle straně zploštělé, že velké Há opravdu nemá svislé dříky ;) A podobně. Toho, čeho si mají oči všímat, je mnohem víc. A také je to mnohem složitější než jedno jediné písmenko; například srovnávání mezer mezi písmeny n…

European Lettering Institute

Představte si slečnu, říká si třeba Ája. Je jí 19, v květnu bude maturovat a ne a ne si vybrat, kam půjde na výšku… Všechny maturitní otázky má krásně napsané – věnuje se totiž kaligrafii. Tu by šla studovat hned! Ale na tu přece škola není…

O pětadvacet let starší Martin se taky věnuje písmu. Spíš než psaní, písmena spíš kreslí a zabývá se jimi z typografického hlediska. Ale chtěl by si své znalosti a dovednosti rozšířit. Ideálně, kdyby se mu nějaký mistr mohl věnovat dlouhodobě. Co s tím?
Naštěstí Naštěstí tu je cesta. Sice je delší než z Prahy do Valašských Klobouk, ale je! Oba dva (budoucí) kaligrafy/písmaře povede na západ, dost možná vzduchem, pak po silnici do Západních Flander, do vlámského města Bruggy. Města, které je plné dvojčat pražských dlážděných uliček. Města, ve kterém milovníkům písma přechází zrak, protože domy mají malovaná čísla popisná, obchody zdobí do kamene tesané písmo vývěsních štítů a také, nejen pro snílky, tu jsou vodní kanály, přes které se ohýbají kame…

Super-tužka

Tužka Prý, že je obyčejná. Kdepak! Tužkou se dá v kaligrafii kouzlit. Jestli nevěříte, jste tu správně. Tužková kouzla vám odhalím a už nikdy nepovíte: „obyčejná tužka“ :)
Vemte si tužku a papír a rovnou zkoušejte, o čem tu píšu:
Každý správný superhrdina má zvláštní schopnosti. Prohlašuji tužku za superhrdinku! A co všechno dokáže? Mění barvu, mění šířku čáry, chová se jinak, když ji držíme pevně nebo když jí dáme volnost. Zkrátka toho dokáže tolik, že říkat jí obyčejná je pro ni urážka ;)
Mění barvu Barva stopy, kterou tužka na podkladu zanechává postupuje od světlounce šedé až téměř k černi. Světlost či tmavost závisí na dvou faktorech:
Tvrdost tužky Tuha je směs jílu a grafitu – čím víc jílu, tím tvrdší. V klasickém značení je tužka 9B nejměkčí (=nejtmavší) a 9H nejtvrdší (=nejsvětlejší) nebo č. 1 nejměkčí a č. 3 nejtvrdší. Pro psanou kaligrafii jsou vhodnější měkčí tužky, např. 2B. Použít můžeme i mnohem měkčí (5B a výš), u nich ale hrozí, že se stopa bude příliš rozmazávat. Tvr…