Přeskočit na hlavní obsah

Co nedělat před kaligrafováním #2


Kde vzniká láska k čokoládě? V jednom čtverečku? Nebo na našich mlsných jazýčkách? Nebo přímo v Pobřeží Slonoviny, v právě sklizených kakaových bobech? Všechna ta místa tvoří tu nezaměnitelnou čokoládovost.
A kde vzniká kaligrafie? Na papíře? Nebo na špičce pera? Ve svalech ruky? Tam i tam i tam. A i na dalších místech. Dneska bude řeč o svalech.

Přečtěte si i první článek ze série. Je o kávě – kdy ji pít a proč :)

Co nedělat před kaligrafováním #2 Sport

I kaligrafové mají být fit a pěkně sportovat. Ale ne těsně před psaním :) Když se totiž vrátíme ze sobotního výletu na kolech s tím, že hnedka chceme kaligrafovat, tak to nejspíš nedopadne zrovna skvěle. Sportem se tělo totiž dost nabudí, rozpumpuje a malinko rozechvěje. A všechen tenhle pohyb (zrychlený tep, zrychlený dech, svalové napětí a třes) se přenáší i do ruky a následně na papír.


Takže na kolo ano, ale před kaligrafií si dejme zpomalující a uklidňující mezičas :) Tady přesně můžeme ocenit poklidné a pomalé řádkování si papíru. Nachystání si perek, inkoustů, rozmíchání si barev, trošku poklizení stolu… Díky tomu všemu se naladíme na kaligrafii a věřte mi, jde to pak mnohem líp :)

Poslouchej tělo

Chce to trošku cviku, to ano. Ale když si zvykneme naslouchat tělu a dobře vnímat, jestli je na kaligrafii připravené, hned nám odpadne trápení ze zrovna nepovedených písmenek. Ono, když si člověk uvědomí, že mu to nejde proto, že před chvilkou přinesl domů fakt mega-těžký nákup, tak to je hnedka jiná nálada. Stačí chvilku počkat, až se tělo zase vzpamatuje a rázem to píše jedna báseň :)

Tak si jděte zaplavat, ale pak si před kaligrafií dejte na chvilku nohy nahoru. Jako já teď ;)S láskou k písmu a k výletům na kole,

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Římská kurzíva

Římská kurzíva Víte jak vypadalo písmo, kterým psal jeden Říman svému kamarádovi z druhého konce města, jestli se sejdou pozítří na Foru Romanu? Jestli oba uměli psát (a číst! což nebylo vždy obojí najednou), tak psali římskou kurzívou. A proč by nás měla zajímat, i když je tak stará? O matičce malé abecedy a o nedávném londýnském objevu stovek (neuvěřitelné!) voskových tabulek si teďka počtěte :)

(Ti kámoši z Říma si tu informaci spíš řekli na římských veřejných záchodcích nebo v lázních, abychom byli historicky přesnější :D Ale kdo ví, jak to bylo.)
Vývoj a znaky římské kurzívy Římská kurzíva je neformální, rychle psané písmo. Tzn. že když jí píšete, tak jde především o&nbsprytmus, o sílu jednotlivých tahů, o rychlost. Zmatené a rozechvělé linky u tohoto písma nečekejte. Střední výška písmene je do 7 mm. Psát (v dnešní době) můžete tužkou, perem s malou ploškou (např. Leonardt č. 6), markerem, centropenem, …
Každé písmo se vyvíjí a stejně tak římská kurzíva. Psaní z prvního sto…

Super-tužka

Tužka Prý, že je obyčejná. Kdepak! Tužkou se dá v kaligrafii kouzlit. Jestli nevěříte, jste tu správně. Tužková kouzla vám odhalím a už nikdy nepovíte: „obyčejná tužka“ :)
Vemte si tužku a papír a rovnou zkoušejte, o čem tu píšu:
Každý správný superhrdina má zvláštní schopnosti. Prohlašuji tužku za superhrdinku! A co všechno dokáže? Mění barvu, mění šířku čáry, chová se jinak, když ji držíme pevně nebo když jí dáme volnost. Zkrátka toho dokáže tolik, že říkat jí obyčejná je pro ni urážka ;)
Mění barvu Barva stopy, kterou tužka na podkladu zanechává postupuje od světlounce šedé až téměř k černi. Světlost či tmavost závisí na dvou faktorech:
Tvrdost tužky Tuha je směs jílu a grafitu – čím víc jílu, tím tvrdší. V klasickém značení je tužka 9B nejměkčí (=nejtmavší) a 9H nejtvrdší (=nejsvětlejší) nebo č. 1 nejměkčí a č. 3 nejtvrdší. Pro psanou kaligrafii jsou vhodnější měkčí tužky, např. 2B. Použít můžeme i mnohem měkčí (5B a výš), u nich ale hrozí, že se stopa bude příliš rozmazávat. Tvr…

Zamyšlení o kaligrafii – INK Brussels č. 1

L'euf lesai dó tramvaieux, je rai mon dlai le passieux aneb
Zamyšlení o kaligrafii – INK Brussels č. 1 Týden čínské a západní kaligrafie ve znamení inkoustu a abstraktních uměleckých děl se konal v Bruselu na začátku května 2019. Akce INK Brussels 2019 sestávala z přednášek, workshopů a výstavy. Zúčastnila jsem se a sepsala myšlenky, které mi vklouzly do hlavy.
Přednášky byly k nejen mému překvapení často v čínštině. Ale byly překládány. Jenže do francouzštiny! :D A té rozumím jen trochu. O to víc mě bavilo, že i přesto byly proslovy pro mě inspirací. Možná platí, že čím víc prostoru člověk pro myšlenky má, tím víc se rozutečou a připraví pro zamyšleného zajímavé příběhy. A tady jsou:

„Důležitý je prostor“ Na člověka působí nejen předměty jako objekty vytržené z časoprostoru, ale právě kombinace předmětu s jeho prostředím. Například: Jak vnímáte následující obrázky? Koukejte na každý aspoň 3 vteřiny:


Jediné jablíčko na stromě, ještě k tomu krásně červené a zralé nemůžeme srovnáva…