Přeskočit na hlavní obsah

Co nedělat před kaligrafováním #2


Kde vzniká láska k čokoládě? V jednom čtverečku? Nebo na našich mlsných jazýčkách? Nebo přímo v Pobřeží Slonoviny, v právě sklizených kakaových bobech? Všechna ta místa tvoří tu nezaměnitelnou čokoládovost.
A kde vzniká kaligrafie? Na papíře? Nebo na špičce pera? Ve svalech ruky? Tam i tam i tam. A i na dalších místech. Dneska bude řeč o svalech.

Přečtěte si i první článek ze série. Je o kávě – kdy ji pít a proč :)

Co nedělat před kaligrafováním #2 Sport

I kaligrafové mají být fit a pěkně sportovat. Ale ne těsně před psaním :) Když se totiž vrátíme ze sobotního výletu na kolech s tím, že hnedka chceme kaligrafovat, tak to nejspíš nedopadne zrovna skvěle. Sportem se tělo totiž dost nabudí, rozpumpuje a malinko rozechvěje. A všechen tenhle pohyb (zrychlený tep, zrychlený dech, svalové napětí a třes) se přenáší i do ruky a následně na papír.


Takže na kolo ano, ale před kaligrafií si dejme zpomalující a uklidňující mezičas :) Tady přesně můžeme ocenit poklidné a pomalé řádkování si papíru. Nachystání si perek, inkoustů, rozmíchání si barev, trošku poklizení stolu… Díky tomu všemu se naladíme na kaligrafii a věřte mi, jde to pak mnohem líp :)

Poslouchej tělo

Chce to trošku cviku, to ano. Ale když si zvykneme naslouchat tělu a dobře vnímat, jestli je na kaligrafii připravené, hned nám odpadne trápení ze zrovna nepovedených písmenek. Ono, když si člověk uvědomí, že mu to nejde proto, že před chvilkou přinesl domů fakt mega-těžký nákup, tak to je hnedka jiná nálada. Stačí chvilku počkat, až se tělo zase vzpamatuje a rázem to píše jedna báseň :)

Tak si jděte zaplavat, ale pak si před kaligrafií dejte na chvilku nohy nahoru. Jako já teď ;)S láskou k písmu a k výletům na kole,

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak trénovat kaligrafii cestou do práce

Víte, že se dá kaligrafie trénovat na ulici, třeba cestou do práce? Teda spíš tak trénovat používání jednoho z nejdůležitějších nástrojů pro kaligrafii ;) Mám pro vás tip, jak se v kaligrafii zlepšovat, aniž byste sáhli po peru a papíru.
Cesta z města, cesta do města Je-li cestování součástí vašeho dne a bije-li zároveň vaše srdce pro písmo, tak je čas přesouvání z místa na místo ideální příležitost zlepšovat se v kaligrafii. Jednoduše :) Podívejte: Tahle ligatura je z plakátu ze zastávky. Stačí se dívat, pozorně sledovat, co máme kolem sebe. Díky tomu totiž můžeme trénovat ty naše dva poklady :)
Oči Chceme pěkně psát, že? Abychom se zlepšovali, tak musíme vědět v čem se máme zlepšovat. A na to potřebujeme mít pěkně vytrénované oči. Aby hned viděly, že to óčko je na téhle straně zploštělé, že velké Há opravdu nemá svislé dříky ;) A podobně. Toho, čeho si mají oči všímat, je mnohem víc. A také je to mnohem složitější než jedno jediné písmenko; například srovnávání mezer mezi písmeny n…

European Lettering Institute

Představte si slečnu, říká si třeba Ája. Je jí 19, v květnu bude maturovat a ne a ne si vybrat, kam půjde na výšku… Všechny maturitní otázky má krásně napsané – věnuje se totiž kaligrafii. Tu by šla studovat hned! Ale na tu přece škola není…

O pětadvacet let starší Martin se taky věnuje písmu. Spíš než psaní, písmena spíš kreslí a zabývá se jimi z typografického hlediska. Ale chtěl by si své znalosti a dovednosti rozšířit. Ideálně, kdyby se mu nějaký mistr mohl věnovat dlouhodobě. Co s tím?
Naštěstí Naštěstí tu je cesta. Sice je delší než z Prahy do Valašských Klobouk, ale je! Oba dva (budoucí) kaligrafy/písmaře povede na západ, dost možná vzduchem, pak po silnici do Západních Flander, do vlámského města Bruggy. Města, které je plné dvojčat pražských dlážděných uliček. Města, ve kterém milovníkům písma přechází zrak, protože domy mají malovaná čísla popisná, obchody zdobí do kamene tesané písmo vývěsních štítů a také, nejen pro snílky, tu jsou vodní kanály, přes které se ohýbají kame…

Super-tužka

Tužka Prý, že je obyčejná. Kdepak! Tužkou se dá v kaligrafii kouzlit. Jestli nevěříte, jste tu správně. Tužková kouzla vám odhalím a už nikdy nepovíte: „obyčejná tužka“ :)
Vemte si tužku a papír a rovnou zkoušejte, o čem tu píšu:
Každý správný superhrdina má zvláštní schopnosti. Prohlašuji tužku za superhrdinku! A co všechno dokáže? Mění barvu, mění šířku čáry, chová se jinak, když ji držíme pevně nebo když jí dáme volnost. Zkrátka toho dokáže tolik, že říkat jí obyčejná je pro ni urážka ;)
Mění barvu Barva stopy, kterou tužka na podkladu zanechává postupuje od světlounce šedé až téměř k černi. Světlost či tmavost závisí na dvou faktorech:
Tvrdost tužky Tuha je směs jílu a grafitu – čím víc jílu, tím tvrdší. V klasickém značení je tužka 9B nejměkčí (=nejtmavší) a 9H nejtvrdší (=nejsvětlejší) nebo č. 1 nejměkčí a č. 3 nejtvrdší. Pro psanou kaligrafii jsou vhodnější měkčí tužky, např. 2B. Použít můžeme i mnohem měkčí (5B a výš), u nich ale hrozí, že se stopa bude příliš rozmazávat. Tvr…